​​​It's that time of year again! Please refer to this page for all the details concerned with Recital 2019.


There will be one dance recital on Friday, May 17th and two on Saturday, May 18th at the Howard's Grove High School Performing Arts.

More information sent via email.


dress Rehearsals

We WILL be having our regular dance classes IN ADDITION to the rehearsals the week leading up to the recital for the Wednesday and Thursday classes. Monday, Tuesday and Saturday classes WILL NOT be having their regular classes that week and should just follow the rehearsal schedule.​


Rehearsal for recital weekend will take place at the Howard’s Grove Center for the Arts on May 13th and 14th. This is a dress rehearsal so they should have their costume(s), shoes and correct color tights. Please see the schedule listed below to see when your dancer should be prepared for their class to rehearse.

    You will notice the classes are listed in time slots by the day and time of their normal class time. The order in which we have the classes rehearse will depend on which class is all present, dressed and ready to go.


Monday, May 13th -

4:30-5:45
Monday 4:15 Pre-Ballet, Monday 4:30 Ballet, Monday 5:00 Mini Pom,
Wednesday 4:00 Hip Hop, Wednesday 4:30 Pre-Ballet

5:30 - 6:45
Monday 5:30 Pre-Ballet, Monday 5:30 Pre-Jazz, Wednesday 4:15 Jazz,
Wednesday 5:00 Ballet,  Wednesday 5:15 Pre-Ballet, Wednesday 5:30 Tap/Tumbling

6:30 - 8:00
Wednesday 6:00 Ballet, Monday 7:15 Pointe,
Monday 8:00 Ballet, Monday 7:30 Tap

Tuesday, May 14th -


4:30 - 5:30
Tuesday 4:45 Ballet (Miss Brittany), Tuesday 4:45 Ballet (Miss Molly),
Thursday 4:30 Pre-Ballet

5:15 - 6:30
Thursday 5:15 Mini Pom, Tuesday 5:45 Jazz (Miss Brittany),
Tuesday 5:45 Jazz (Miss Laura), Tuesday 5:45 Hip Hop

6:15 - 7:15
Tuesday 6:30 Tap, Tuesday 6:30 Contemporary, Thursday 5:45 Hip Hop

7:00 - 8:00
Tuesday 7:00 Beg. Pointe, Tuesday 7:30 Ballet, 7:30 Adv. Pointe,

Tuesday 8:30 Ballet, Saturday 11:15 Pointe

​RECITAL LINE UP

​Please note, some classes will be performing in TWO or possibly ALL 3 recitals. These classes are BOLD and underlined.​​


Recital 2019 Information

SATURDAY 2:00

SATURDAY 10:30am

FRIDAY 7PM

2nd Half

Something There (Here comes the Sun, Colors of the Wind, and Tightrope pre ballet classes)


9-5 


Hedwig's Theme (Monday 7:15 Pointe)


The Upside Down 


Love Can Build a Bridge


Boogie Shoes (Thursday 5:15 mini pom)


Painting Greys (Tuesday 6:30 contemporary)

The Fairy Doll (Tuesday 7:00 pointe)


Severson solo


Jai Ho


LOVE (Monday 7:15 Pointe)


Dynamite (Thursday 5:15 mini pom)


Better When I'm Dancing (Tuesday 5:45 jazz - Miss Laura's class)


Bites the Dust


Fragile

Fly Me to the Moon (Tuesday 7:30 Ballet)


Bailar


Wake Me Up


Ain’t No Other Man 

2nd Half

Bailar


A Million Dreams (Tuesday 4:45 Ballet - Miss Brittany's class)


Time (Tuesday 7:30 pointe)


I Ran


The Light That Never Fails


Bohemian Rhapsody (Tuesday 7:30 pointe)


Deep End (Tuesday 4:45 ballet - Molly's class)


Zoe solo


Come Follow Me Down


Price Tribute


Better When I’m Dancing (Tuesday 5:45 Jazz - Miss Laura's class)


Schwibinger Solo


Triebensee Tribute


Outro (Monday 8:00 ballet)


Niewolny Solo


Express Yourself


The Fairy Doll
(Tuesday 7:00 pointe)


Shine (Tuesday 8:30 Ballet)


Waves


Can’t Help Falling in Love (Tuesday 8:30 Ballet)


Wild Side


Erdly duo


You Are The Reason (Monday 8:00 Ballet)


Ain't No Other Man


2nd Half

Something There (Colors of the Wind, Go the Distance, and Lavenders Blue pre ballet classes)


September


Love Can Build a Bridge


Can’t Help Falling in Love (Tuesday 8:30 Ballet)


Cheerleader (Tuesday 5:45 Jazz - Miss Brittany's class)


Lavenders Blue (Wednesday 5:15 pre ballet)


Bailar


Natural


Bites the Dust


Believer (Tuesday 6:30 Tap)


Remember Me (Monday 4:30 Ballet)


Cha Cha


The Journey


A Million Dreams
 (Tuesday 4:45 ballet - Miss Brittany's class)


Blackbird (Wednesday 5:00 ballet)


Express Yourself



1st Half

Production


Cheerleader (Tuesday 5:45 jazz - Miss Brittany's class)


Hedwig’s Theme (Monday 7:15 Pointe)


You Say


Take A Hint


Sunshine (Saturday 11:15 pointe)


Schwibinger Tribute


Love Can Build A Bridge


Let’s Go Fly A Kite (Saturday 11:15 pointe)


Jai Ho


Triebensee Solo


LOVE (Monday 7:15 pointe)


Cha Cha


Mama Yo


Runnin’


Get Dat (Monday 7:30 Tap)


The Upside Down


Come and Go with Me (Monday 7:30 Tap)


Robinson Solo


Bites the Dust


Fragile


Silence


Hit the Road Jack


Painting Greys (Tuesday 6:30 Contemporary)


​Weber, Lorens


Leave a Light On


Ghosts in the Graveyard


The Journey

*15 min intermission*






1st Half

Production


They Don’t Know (Monday 5:00 mini pom)


Shake It Off (Monday 5:30 pre jazz)


Come Follow Me Down


I Can See Clearly (Wednesday 5:30 Tap/Tumbling)


Daughter


That’s My Girl


The Upside Down


16 (Tuesday 5:45 Hip Hop)


Colors of the Wind (Monday 4:15 pre ballet)


Lorens/Weber duo


Day N’ Nite (Tuesday 5:45 Hip Hop)


Lime Ballet


Runnin’


Don’t Rain on my Parade


I Gotta Feeling (Wednesday 4:00 hip hop)


Go the Distance (Monday 5:30 pre ballet)


Ain’t No Other Man

*15 min intermission*











1st Half

Production


Here Comes the Sun (Thursday 4:30 pre ballet)


Blackbird (Wednesday 5:00 ballet)


​Believer (Tuesday 6:30 Tap)


Kawa solo


Colors of the Wind (Monday 4:15 pre ballet)


A Million Dreams (Tuesday 4:45 ballet - Miss Brittany's class)


Outro (Monday 8:00 ballet)


Express Yourself


Remember Me (Monday 4:30 ballet)


Mi Gente (Thursday 5:45 Hip Hop)


You Are the Reason
 (Monday 8:00 Ballet)


Runnin’


The Light that Never Fails


Get Dat  (Monday 7:30 Tap)


Tightrope (Wednesday 4:30 pre ballet)


Come and Go with Me (Monday 7:30 Tap)


Deep End (Tuesday 4:45 - Miss Molly's Class)


High Hopes (Wednesday 4:15 Jazz)


River of Dreams (Wednesday 6:00 Ballet)


2002 (Wednesday 4:15 Jazz)


Lime Ballet


The Journey


*15 min intermission*